Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄Δημοτικού για το σχ.έτος 2023-24

Οι αιτήσεις για εγγραφή μαθητών στην Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2023-24 θα πραγματοποιηθούν στο διάστημα 1/3/2023 έως και 20/3/2023 από 9:00 π.μ.- 11:30 π.μ. Δικαίωμα εγγραφής έχουν οι γεννηθέντες από 1/1/2017 έως 31/12/2017.

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

α) Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου

β) Βιβλιάριο υγείας του παιδιού που να αποδεικνύεται πως έχουν γίνει όλα τα εμβόλιο που εντάσσονται στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμού.

γ) Αποδεικτικό διεύθυνσης οικίας ( μισθωτήριο συμβόλαιο, ή λογαριασμός ΔΕΚΟ )

Οι αιτήσεις εγγραφής  υποβάλλονται αποκλειστικά και μόνο στο σχολείο που ανήκουν οι μαθητές/τριες σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας. Δείτε το σχετικό χάρτη με τα όρια του σχολείου μας.

Συμβουλευτική γονέων

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα συμβουλευτική γονέων με θέμα: «Προστασία των παιδιών από τους σύγχρονους κινδύνους».

Είχαμε τη χαρά και την τιμή εισηγήτριες των θεμάτων να είναι: η κα Αθανασία Κουτσούκου, Παιδοψυχολόγος, Ψυχοθεραπεύτρια, Σύμβουλος γονέων που μίλησε για την παιδική κακοποίηση και μορφές βίας και η κα Αγγελική Ρουμελιώτου, Επιμελήτρια Ανηλίκων Δικαστηρίου Καλαμάτας, Κοινωνική Λειτουργός, που αναφέρθηκε στο κινητό και το διαδίκτυο. Οι εισηγήτριες με απλό, κατανοητό κι άμεσο λόγο, επικοινώνησαν τα θέματά τους με τους γονείς των μαθητών/μαθητριών κυρίως της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας. Ακολούθησε συζήτηση με ερωτήσεις που υποβλήθηκαν στις καλεσμένες μας.

Ευχαριστούμε πολύ την κα Ρουμελιώτου και την κα Κουτσούκου, που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκλησή μας, αλλά και τους γονείς που μας τίμησαν με την παρουσία τους.

Πρόσκληση σε εκδήλωση συμβουλευτικής γονέων

Το σχολείο μας στα πλαίσια δράσης για ενημέρωση, στήριξη και συμβουλευτική γονέων του σχολείου μας διοργανώνει εκδήλωση με θέμα: “Προστασία των παιδιών από τους σύγχρονους κινδύνους”  την  Δευτέρα 13/2/23 στις 18:00-19:30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Εισηγήτριες:

Αγγελική Ρουμελιώτου, Κοινωνική Λειτουργός, Επιμελήτρια Ανηλίκων Δικαστηρίου Καλαμάτας “Παιδί, κινητό και διαδίκτυο”

Αθανασία Κουτσούκου, Παιδοψυχολόγος, Ψυχοθεραπεύτρια, Σύμβουλος Γονέων” Σεξουαλική παρενόχληση-μορφές βίας”

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή για όποιον γονιό ενδιαφέρεται.