Συμμετοχή του σχολείου μας στο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ – Ημέρες Δράσης 2024

Όπως κάθε χρόνο έτσι κι εφέτος πραγματοποιήθηκε στην πόλη μας με τη συμμετοχή και του σχολείου μας το Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ με θέμα «Κι αν ήσουν εσύ», που οργανώνει το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες, για τα σχολεία και την κοινότητα. Το Μαθητικό Kαλλιτεχνικό Φεστιβάλ πραγματοποιείται με δημιουργικές βιωματικές ημέρες δράσεων κι ευαισθητοποίησης μικρών και μεγάλων στην ειρηνική συνύπαρξη όλων των ανθρώπων με επίκεντρο την ενσυναίσθηση, την αποδοχή της διαφορετικότητας και το σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα.

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024, πρώτη ημέρα δράσης, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης με τις δασκάλες τους πήγαν στην Κεντρική πλατεία της Καλαμάτας, όπου μαζί με τους μαθητές και άλλων σχολείων (από το νηπιαγωγείο έως το Λύκειο), αποτύπωσαν με κιμωλία τα χνάρια των παπουτσιών τους κι έστειλαν το μήνυμα σε όλους μας ότι « Όλοι μαζί χωράμε», αφήνοντας εκεί και αφίσες με τα μηνύματά τους. Τα διαφορετικά χρώματα και τα μεγέθη από τα χνάρια των παπουτσιών των μαθητών έστειλαν το μήνυμα της αποδοχής της διαφορετικότητας και της συμπερίληψης. Η συγκεκριμένη δράση, πέρα από το μήνυμά της, ήθελε να ενημερώσει τους κατοίκους της πόλης μας για το Φεστιβάλ που θα πραγματοποιηθεί και να τους προσκαλέσει να το παρακολουθήσουν.

To Σάββατο 13 Απριλίου 2024 το απόγευμα, οι μαθητές της Γ΄και Στ΄τάξης με τις δασκάλες τους Μιχαλία Μποντοζάκη (Γ1΄), Χρυσαΐδα Τριμανδήλη (Γ2΄), Βασιλεία Ζαφειροπούλου (Στ1΄), Ιωάννα Παπαμιχαλοπουλου (Στ2΄), Άννα Καλογεροπούλου (Αγγλικής γλώσσας), Αθανασία Κατσιλιέρη (Εικαστικών) και Ελένη Μπουμποπούλου (Θεατρικής Αγωγής), συμμετείχαν στο 8ο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ – Ημέρα Δράσης 2024, που διοργανώθηκε στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Καλαμάτας με τίτλο: «Όλα τα χρώματα στην ίδια κατσαρόλα» με θέμα τη διαφορετικότητα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης ερμήνευσαν στη νοηματική το τραγούδι του Θανάση Αλευρά «Σ΄αγαπώ θα πει» και συγκίνησαν με την εκφραστικότητα, το συντονισμό και το φωτεινό τους χαμόγελο, ενώ οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης τραγούδησαν το τραγούδι «Ουράνιο τόξο» το οποίο δημιούργησαν με τη βοήθεια των δασκάλων τους για το πρόγραμμα αυτό, στέλνοντας με τον τρόπο αυτό το δικό τους μήνυμα για τον κόσμο που ονειρεύονται και θέλουν.

Μπορείτε να απολαύσετε το τραγούδι των μαθητών της Στ΄τάξης.